Hem / Tävling & Träning / Grenar / Hoppning / Torstensons Senior Cup

Torstensons Senior Cup

Arrangörer:

  • Omg 1 v. 36 - Skönabäck EC
  • Omg 2 v. 39 - Vakant
  • Omg 3 v. 42 - Åstorportens RF

Seriebestämmelser

Anmälningslänk

Observera att lagen nedan ännu INTE är anmälda till hösten 2022. De kommer tas fram alternativ raderas vid anmälningstidens slut.

    V.36  V.39 Nuläge V.42 TOTALT

 Arrangör Lagnamn  Skönabäck EC Vakant   Åstorportens RF  
Dagstorpsortens RF  De hoppfulla          
Klagshamns RF Gott & Blandat           
Lomma RK  Watch Out          
Lunds Civila RF  Lunds Senila          
Tågarpsortens RF Not Teens But Queens           
Stävie RF Next stop WC          
Malmö RK Glam Girls          
Åstorportens RF Björnligan          
Råby RK   Power pinglor          
Skönabäck EC  Elit Mixen          
Sydslättens RF The REVENGE tour 2021           
Österlens RK Hold your horses           
Henriksdals RF Team Bubbel          
Lillhagens RK -          
Gärds RF Gärds veteranpool          
Hästhagens RF Hoppjäntorna          

2021

VILKEN POWER! 
Hatten av för de väldigt värdiga vinnarna i seniorcupen á la Torstensons.
Råby Ridklubbs lag "Österlens Hästtransportcenters POWER PINGLOR" rider hem segern ännu ett år! STORT GRATTIS TILL VINSTEN!! 

1:a Råby Ridklubb - Österlens Hästtransportcenters POWER PINGLOR

2:a Österlens Ridklubb - Hold Your Horses

3:a Klagshamns Ryttarförening - Gott & Blandat

    V.36  V.39 Nuläge V.42 TOTALT

 Arrangör Lagnamn  Stävie RF Trelleborg RF    Lillhagens RK  
Dagstorpsortens RF  De hoppfulla 7p 12p 19p 10p 29p
Klagshamns RF Gott & Blandat  15p 11p 26p 8p 34p
Lomma RK  Watch Out 2p 7p 9p 11p 20p
Lunds Civila RF  Lunds Senila 1p 1p 2p 6p 8p
Tågarpsortens RF Not Teens But Queens  3p 9p 12p 4p 16p
Stävie RF Next stop WC 9p 8p 17p 7p 24p
Malmö RK Glam Girls 4p 5p 9p 3p 12p
Åstorportens RF Björnligan 8p 10p 18p 2p 20p
Råby RK   Österlens Hästtransportcenter Power pinglor 10p 15p 25p 15p 40p
Skönabäck EC  Elit Mixen 5p 6p 11p - -
Sydslättens RF Sweden Care Stars - The REVENGE tour 2021  - - - - -
Österlens RK Hold your horses  12p 13p 25p 12p 37p
Henriksdals RF Team Bubbel 13p 3p 16p 13p 29p
Lillhagens RK - - - - - -
Gärds RF Gärds veteranpool 6p 2p 8p 5p 13p
Hästhagens RF Hoppjäntorna 11p 4p 15p 9p 24p

2020

Så har vi äntligen fått en vinnare i denna serie. Österlens Hästtransportcenter Power Pinglor från Råby RK. GRATTIS!

Vinnare i Seniorcupen á la Torstensons 2020 - Råby RiKFoto: Caroline Cronsell

Stor eloge till alla lagen som höll fanan och engagemanget högt från start till mål. 

Anmälda lag 2020

 ZON 1 Lagnamn V.36  V.39 V.42 Finalister Final 

 Arrangör    Trolleholms RF Stävie RF  Åstorportens RF 6 lag   
Dagstorpsortens ryttarförening  De hoppfulla  11p  6p 8p  25p  9:a
Flyinge Ryttarförening  Flyinge Old-school 1p  11p  11p  23p  4:a
Fredshögs ryttarsällskap   Peacehill Rookies 5p  2p  4p  11p   
Klagshamns Ryttarförening Gott & Blandat  7p  3p  3p   13p  
Lomma Ridklubb  Watch Out 6p  9p  7p  22p  6:a
Lunds Civila Ryttarförening  Frostfire 3p  7p   9p 19p  5:a
Tågarpsortens Ryttarförening Not Teens But Queens  4p  4p  5p   13p 7:a
 Stävie RF Next stop WC 2p  5p   2p  9p  
Malmö RK Glam Girls 8p  1p   - 9p   
Åstorportens Ryttarförening  Björnligan 9p  8p  6p  23p  10:a
             
ZON 2 Lagnamn V.36 V.39 V.42 Finalister  
Arrangör   Skönabäck EC Fjälkestads RK Råby RK 4 lag  
Råby Ridklubb   Österlens Hästtransportcenter Power pinglor 8p  8p  8p   24p VINNARE!
Skönabäck Equestrian Club  Elit Mixen 6p  1p  4p  11p  3:a
Sydslättens RF Sweden Care Stars - The REVENGE tour 2020  3p  6p   5 14p  2:a
Ystad RK Fit 4 Fun - 5p   6 -  
Österlens Ridklubb Hold your horses  5p   2p  1p 8p   
Öveds Jakt och Fältrittklubb Team Tally Ho 2p   3p 2p  7p   
Hästhagens RF Hoppjäntorna  4p   4p 3p   11p 8:a

Seriebestämmelser


2019

Grupp 1  Lagnamn  V. 36 Råby RK  V. 39 Trolleholms RF V. 42 Fjälkestads RK  Totalt   17/11 FINAL - Lunds civila RF
Åsbo PK -  -  -      
Öveds J&FRK Tokyo 2020  4p  9p  9p 22p   6:a
Trolleholms Rf Pink Ladies  6p  5p  1p 12p  
 Råby RK Böckmanns Ladies  5p  1p  7p 13p  VINNARE
 Flyinge RF

I äldsta laget

 3p  3p  4p 10p  
Hästhagens RF  Hoppjäntorna  9p  2p  5p 16p 9:a
Åstorpsortens RF  Björnligan  1p  6p  6p 13p 5:a
 Skönabäck EC Sköna Mixen  2p  7p  3p 12p  
 Trunnerups RF  -  -  -  - -  
Dagstorpsortens RF De hoppfulla  7p  4p  2p 13p 4:a
             
Grupp 2    V. 36 Malmö RK   V. 39 Stävie RF  V. 42 Österlens RK    17/11 FINAL - Lunds civila RF
Örestads RS Sunnanå FF  4  3  5p 12p  
Fredshögs RS Peacehill Rookies   3  1  2p 6p  
Lillhagens RK Staying Alive  1  2  1p 4p  
Österlens RK lag 1   24K  11  6  11p 28p 3:a
Österlens RK lag 2 Pirates of Österlen  6  7p 18p  
Vellinge HSF            
LCR Frostfires  7  8  9p 24p 10:a
Lomma RK

The fast and furious

 5  4  6p 15p  
Stävie RF Old but gold  8  9  3p 20p 7:a
Sydslättens RF SwedenCare Stars 5.0  9  7  4p 20p  2:a
Torns RF Taggade Torningar  2  11  8p 21p  8:a
Torstensons HTC logo